Išplėsti paiešką
2019.01.08

KALĖDŲ DETEKTYVAS – KUR BUVO PAPUOŠTA PIRMOJI KALĖDŲ EGLĖ?

Peržiūrėkite žemiau

Tačiau šioje nuostabioje atmosferoje yra dvi tautos, kurios Kalėdų metu gali susiginčyti iki pykčio. Latviai ir estai iki dabar nesutaria, kurioje iš valstybių buvo pastatyta pirmoji Kalėdų eglutė! Rašytiniai šaltiniai teigia, kad 1441 m.

Talino miesto rotušės aikštėje buvo papuošta pirmoji Kalėdų eglė, tačiau latviai išgirdę tokius pareiškimus pasišiaušia, sako, kad taip negalėjo būti, nes 1510 m. tai įvyko Rygoje, mat vienoje iš Rygos senamiesčio vietų yra net įamžinta pirmojo šventinio medžio vieta.

Livonijos ordino laikais XV-XVI a. Estijos ir Latvijos valstybių teritorijos buvo bendros. Germaniška kultūra ir ateinantis protestantizmas jungė Baltijos pajūrį nuo pat Kuršių žemių iki Talino miesto.

Tuo metu tradicijos, kurios čia buvo plėtojamos tiek Latvijos, tiek Estijos teritorijose buvo labai panašios – vokiškos. Talinas ir Ryga buvo du didžiuliai prekybiniai miestai, kuriuose kūrėsi gildijos. Būtent čia įsikūrė išskirtinė Šv. Mauricijaus simboliką perėmusi Juodgalvių gildija. Jų moto buvo – Jei esi nevedęs vietinis, užsienietis gyvenantis svetur, tai ši gildija kaip tik tau! XV a. antroje pusėje Baltijos pajūryje jie buvo viena iš didžiausią galią turinčių gildijų, konkuravoi net su vietinių pirklių didžiąja gildija.

Yra žinoma, kad būtent jie savo gildijos pastate ir pastatė pirmąją eglutę bei ją papuošė artėjančių Kalėdų proga. Vaikams buvo gražu pažiūrėti, o jauniesiems gildijos nariams padėjo jaustis jaukiau ir greičiau įsilieti į gildijos veiklą. Daug kas pamiršta, kad Juodgalvių gildija buvo įkurta ir Taline, ir Rygoje. Net įkūrimo laikas buvo labai panašus! Eglutės papuošimai, šokiai aplink ją ir Kalėdinė dvasia didžiausiuose Baltijos prekybiniuose miestuose buvo Juodgalvių įnašas. Atrodytų juk šis istorinis detektyvas tuo ir galėtų būti užbaigtas. Latviai ir estai galėtų pasidalinti šį nuopelną tiesiog nutardami, kad štai juodgalviai pirmieji pastatė ir papuošė eglutę...

Tačiau nesutarimai ir istorinės atminties ginčai manomai tęsis dar ilgai ilgai ...

Detektyvas tęsiasi, o Kiveda keliauja tirti šio įvykio. Prisijunk ir tu, atrandant Kalėdų stebuklus kartu!