Išplėsti paiešką
2019.01.30

GARDINAS - MIESTAS PILNAS LIETUVOS ISTORIJOS

Peržiūrėkite žemiau

VALSTYBĖ
 Baltarusiją galima apibūdinti trimis žodžiais: švari, žalia ir saugi. Dėl miškų plotų (apie 41 proc., teritorijos) vadinama „Europos plaučiais“. Jungtinių Tautų Pasaulio turizmo organizacijos teigimu ji yra viena iš mažiausiai lankomų pasaulių šalių. Įvedus bevizį režimą į Minską, Gardiną ir Brestą turistų daugėja. Tiesa, pačiame Gardine daugiausia lankomės mes, lietuviai, kiti kaimynai, lenkai. Skaičiuojama, jog per 2018 metus Gardinas sulaukė apie 10 000 turistų iš 60 šalių. Vasarą, čia galime sutikti dviračiais keliaujančių skandinavų – pasaulis atranda Baltarusiją ir tik laiko klausimas, kada ši šalis bus įtraukta į rekomenduotinų aplankyti šalių antrą ar trečią dešimtuką. Patikėkite, tokių keistų valstybių pasaulyje nebeliko daug, o čia dar visai šalia mūsų ir su beveik 600 metų bendros istorijos. Ir nenustebkite, jei vietinis gidas pasakodamas sakys: „Mūsų Vytautas, mūsų Steponas Batoras“.

SIENA
Atstumas nedidelis, tačiau laiko atima sienos kirtimas. Ir viskas čia vyksta labai rimtai – kruopščiai tikrinami dokumentai, draudimai, leidimai įvažiuoti, muitinė tikrina bagažą. Kirtus sieną Gardinas jau ranka pasiekiamas. Iškart už sienos, pasitinka dar viena mums nuostabą kelianti detalė – sunkvežimių eilė iš Baltarusijos pusės. Kartą patikrinome - buvo susidariusi net 9 kilometrų eilė.

Važiuoji toliau ir jautiesi kitame pasaulyje – lyg ir viskas tas pats: sniegas ar žolė, medžiai, dangus, bet viskas ir kitaip: pastatai, kaimeliai, tvoros, reklaminiai stendai, gatvių papuošimai.

GARDINAS
Gardinas savo dydžiu yra panašus į Kauną. Miestas vadinamas įvairiai: vakarietiškiausias Baltarusijoje, istoriškiausias, Lietuvos kunigaikščių – visi šie apibūdinimai jam tinka. Apsilankykite ir sugalvokite Jūs savo pavadinimą.

Gardinas, kaip ir Vilnius, savo ilgo gyvavimo metu buvo atviras ir demokratiškas, todėl jame gyveno, kūrė ir statė maldos namus įvairių tikėjimų ir tautybių žmonės. Čia stovi cerkvės, bažnyčios, kirkė. Vienu metu jame gyveno apie 80 proc. žydų, todėl čia yra įspūdinga neseniai atrestauruota Didžioji Choralinė Sinagoga. Miestas iš tikrųjų tvarkomas visomis prasmėmis, sunkiai rasite numestą šiukšlę, miesto centre atstatomi istoriniai pastatai. Tiesa, mūsų ir baltarusių restauravimo įsivaizdavimas kiek skiriasi – dažnai baltarusiams yra gražiau, kada ryškiai matosi naujos plytos, lentos, šviežias tinkas. Žmonės čia šilti ir draugiški. Jeigu pakliūsite į ekskursiją ar muziejų su vietiniu gidu, tai pasakos ir rodys tol, kol visko neišpasakos ar neišrodys.

MAISTAS
Maistas paprastas ir skanus. Daugybė patiekalų iš bulvių (priskaičiuojama apie 300 rūšių), o bulviniai blynai arba „draniki“ yra baltarusių nacionalinis patiekalas. Vienas kitas restoranas Gardine bando pasiūlyti ir vakarietiškų patiekalų, kaip pavyzdžiui - jūros gėrybės ar gaspačo. Centrinėje pėsčiųjų gatvėje Sovietskaja, rasite mielų ir pigių kavinukių su skania kava ir saldumynais. Jų ragavę sako, jog skonis primena sovietinių laikų Lietuvos kavinių pyragaičių skonį.

PAŽINTI, RAGAUTI, PAMATYTI tai ir dar daugiau galima nuveikti pasirinkus KIVEDOS organizuojamą kelionę. Daugiau informacijos čia. Jeigu TINKA ir PATINKA dalinamės! #kiveda #keliones #baltarusija #gardinas